Sezon zimowy zbliża się małymi krokami przez co na drogach coraz częściej będziemy spotykać maszyny zapewniające zimowe utrzymanie dróg – czyli popularne odśnieżarki. Z kim można się skontaktować jeżeli zauważymy nieodśnieżoną drogę lub usługa zostanie zrealizowana nienależycie?

Odśnieżanie dróg wojewódzkich w Gminie Liszki

Za odśnieżanie dróg wojewódzkich na terenie Gminy Liszki odpowiada Zarząd Dróg Wojewódzkich w Krakowie które nie udostępniło jeszcze informacji na temat firmy dbającej o odśnieżanie dróg.

Odśnieżanie dróg powiatowych w Gminie Liszki

Zimowe utrzymanie dróg powiatowych na terenie Gminy Liszki spoczywa na Zarządzie Dróg Powiatu Krakowskiego. W drodze przetargu obsługę gminy Liszki wygrała firma Krymex Krystian Łuczak.

Osobą kontaktową jest Piotr Kobalczyk – numer telefonu: 604 473 499 lub 662 147 672. Kontakt email: batowice.zima@krymex.pl.

Odśnieżanie dróg gminnych w Gminie Liszki

Za odśnieżanie dróg gminnych odpowiada gminna spółka Likom – telefon kontaktowy: 514 809 007. Należy pamiętać, że w przypadku skrajnie niekorzystnych oraz niebezpiecznych warunków pogodowych, odśnieżenie i utrzymanie przejezdności na drogach może być niemożliwe. Zgodnie ze standardem odśnieżania zamieszcoznym w zarządzeniu Ministra Transportu i Gospodarki Wodnej, drogi gminne zostały sklasyfikowane jako poziom V i VI.

Droga gminna w standardzie V – jakie warunki muszą panować w zimie?

Jezdnia drogi gminnej o standardzie V musi być odśnieżona a w miejscach w których występują zaspy musi zostać odśnieżony co najmniej jeden pas ruchu z wykonaniem mijanek dla kierowców. Jezdnia musi być posypywana na odcinkach które decydują o możliwości ruchu. Zakłada się również odstępstwa od tych wymogów – m. in. zaspy mogą występować do maksymalnie 24 godzin. Przerwy w komunikacji dopuszczone są maksymalnie do 24 godzin trwania.

Droga gminna w standardzie VI – jakie warunki muszą panować w zimie?

Jezdnia drogi gminnej o standardzie VI może być zaśnieżona – odśnieżanie przeprowadzane jest w zależności od potrzeb (m.in. potrzeb mieszkańców lub konieczności przejazdu służb uprzywilejowanych). Jezdnia może być posypana w miejscach w wyznaczonych po odśnieżeniu nadmiaru śniegu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zapisz się do newslettera!

Zainteresował Cię ten artykuł? Chcesz otrzymywać podobne na swoją skrzynkę mailową? Zapisz się do naszej listy newsletterowej!

Podobne artykuły: