W dniach 15 – 27 kwietnia 2023 roku, na terenie całego obszaru województwa małopolskiego, zostanie przeprowadzona wiosenna akcja ochronnego szczepienia lisów wolno żyjących przeciwko wściekliźnie.

Jak wygląda szczepionka i w jaki sposób zostanie podana lisom?

Szczepionka przygotowana została w pakietach w postaci krążka/prostopadłościanu, w kolorze zielono-brązowym o intensywnym zapachu ryby. Wewnątrz porcji znajduje się blister aluminiowo-plastikowy wypełniony płynem. W terminie wyznaczonym przez Małopolskiego Wojewódzkiego Lekarza Weterynarii szczepionki będą zrzucane z samolotów oraz wykładane ręcznie.

Jak wygląda szczepionka przeciwko wściekliźnie dla dzikich zwierząt?

Czy szczepionka zagraża człowiekowi?

Tak! Dlatego pod żadnym pozorem nie powinieneś podnosić, dotykać, czy rozłamywać szczepionki. W przypadku, gdy dojdzie do kontaktu szczepionki ze skórą, błoną śluzową, otwartymi ranami, czy oczami należy natychmiast przemyć dokładnie miejsce dotknięcia wodą z mydłem, a następnie udać się do lekarza medycyny lub najbliższej Powiatowej Stacji Sanitarno Epidemiologicznej.

Jak zabezpieczyć zwierzęta wychodzące na pole?

Niestety szczepionka dla lisów jest niebezpieczna dla zwierząt domowych oraz gospodarskich, w związku z czym w przypadku kontaktu z lekiem należy zgłosić się do lekarza weterynarii lub najbliższego Powiatowego Inspektora Weterynarii. W celu skutecznego i bezpiecznego przeprowadzenia szczepień wszyscy mieszkańcy województwa proszeni są o dostosowanie się do zaleceń oraz w okresie trwania akcji, jak również 14 dni po jej zakończeniu o nie wypuszczanie bez opieki psów i kotów, a w czasie spacerów o prowadzenie zwierząt w kagańcu i na smyczy.

Źródło: facebook.com, bip.gov.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zapisz się do newslettera!

Zainteresował Cię ten artykuł? Chcesz otrzymywać podobne na swoją skrzynkę mailową? Zapisz się do naszej listy newsletterowej!

Podobne artykuły:

Kolejny supermarket na terenie gminy Liszki – czy to dobry ruch?

Nasi czytelnicy i mieszkańcy gminy powielają informację, że w miejscowości Kryspinów powstaje…