Wśród wielu smakołyków, które zapisują się w historii kulinarnego dziedzictwa, kukiełka lisiecka stanowi unikalną pozycję. To tradycyjne pieczywo związane głównie z Krakowem i jego okolicami, a jego niepowtarzalny smak i historia wpisują się w bogactwo kultury kulinarnej tego regionu.

Wygląd i kształt kukiełki

Kukiełka lisiecka prezentuje się typowo dla pieczywa pszennego. Jej skórka może być matowa lub błyszcząca, a na spodzie czasem znajdują się pozostałości węgla drzewnego – charakterystyczne dla wyrobów pieczonych w tradycyjnych piecach opalanych drewnem. Kształt kukiełki jest wrzecionowaty, zwężający się ku końcom, a na przekroju owalny.

Długość kukiełki wynosi od 25 do 30 cm, przy szerokości w najszerszym miejscu wynoszącej 7 cm. Waga tego pieczywa to około 250 g. Charakteryzuje się cienką, lekko chrupiącą skórką oraz sprężystą konsystencją. Po naciśnięciu, kukiełka wraca do początkowego kształtu.

Smak kukiełki lisieckiej jest głęboki i typowy dla tradycyjnego pieczywa pszennego. Zapach, który unosi się z tego pieczywa, to prawdziwa uczta dla zmysłów. Zewnętrzna barwa kukiełki waha się od złotej do ciemnobrązowej, podczas gdy na przekroju możemy dostrzec mlecznobiałe wnętrze.

Tradycja i pochodzenie kukiełki lisieckiej

Historia kukiełek jest ścisle związana z Krakowem i regionem Małopolski. Ambroży Grabowski, wielki miłośnik Krakowa urodzony w 1782 roku, wspomina w swoich dziełach o pieczywie pod nazwą kukiełki, sprzedawane na cmentarzu kościoła Panny Maryi. Choć wiele rodzajów kukiełek zanikło z upływem czasu, kukiełki lisieckie przetrwały i są do dzisiaj pieczołowicie wyrabiane.

Do przygotowania kukiełek lisieckich używa się tradycyjnych składników: mąki, soli, drożdży i wody. Ręcznie wyrabiane ciasto otrzymuje charakterystyczny wrzecionowaty kształt, a następnie rośnie na drewnianej półce przez pół godziny. Przed pieczeniem kukiełki są smarowane “zanką”, czyli pszennym krochmalem o konsystencji śmietany. Pieczenie odbywa się w piecu opalanym drewnem sosnowym z domieszką liściastego.

Stanisław Cercha, w swojej pracy “Kleparz przedmieście Krakowa przed 50 laty”, opisuje różne odmiany kukiełek, w tym lisieckie. Kukiełki lisieckie słynęły z ogromnych dziur pośrodku, co dało im miejsce w miejscowym przysłowiu: “przeźroczysty, jak lisiecka kukiełka.”

Kukiełka lisiecka w kulturze

Popularność kukiełek potwierdza ich obecność w przysłowiach i powiedzeniach, jak choćby “Kukiełkami drzwi nie zapierają” czy “Ja do niego z kukiełkami, a on do mnie z kułakami.” To pieczywo nie tylko smakuje wyśmienicie, ale także wpisało się głęboko w lokalne tradycje i zwyczaje.

W dzisiejszych czasach, ku radości smakoszy tradycyjnej kuchni, kukiełki lisieckie nadal są dostępne na rynkach Krakowa, przypominając o bogactwie historycznych korzeni i kulinarnej tradycji regionu.

Gdzie kupić kukiełkę lisiecką?

Kukiełka dostępna jest w większości sklepów spożywyczych na terenie gminy a także w sprzedaży detalicznej prowadzonej przez Piekarnię Regionalną w Liszkach – ulica Świętego Jana Kantego 49.


Źródło obrazka: https://www.local-life.com/

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zapisz się do newslettera!

Zainteresował Cię ten artykuł? Chcesz otrzymywać podobne na swoją skrzynkę mailową? Zapisz się do naszej listy newsletterowej!

Podobne artykuły:

Kiełbasa lisiecka – najlepsza wędlina z Liszek

Chcielibyśmy podzielić się z Wami informacjami na temat kiełbasy lisieckiej – prawdziwego…